Воскресенье, марта 07, 2021

Про серйозність ситуації та шляхи її вирішення


Про ситуацію на КП «Чугуїввода»

Систематичні аварії на водомережах міста викликані їх незадовільним технічним станом. На сьогодні водопровідні мережі знаходяться в край незадовільному стані, відсоток зносу мереж складає 85%. Значна частина трубопроводу експлуатується більше 45 років, що, безумовно, має свої сумні наслідки. Для поліпшення ситуації потрібна комплексна модернізація системи в цілому.
За 2018 рік на водопровідних мережах Чугуєва виявлено та усунено 584 порива (у тому числі на водоводі: Д=600мм – 92 порива; Д=500 мм – 160 поривів; Д=300-400 мм – 93 порива). За 5 місяців 2019 року – 155 поривів. Головна причина аварій – це зношеність головних водоводів міста.
Всього протяжність міських систем водопостачання 120,2 км. Це дуже великі обсяги, які потребують надто значних коштів. І треба розуміти, що ні технічні умови, ні фінансово-матеріальні можливості, ні фізичні зусилля не дозволяють виконати водночас таку потужну модернізацію водопроводу.

Про шляхи покращення ситуації

Підприємством розроблена Програма розвитку КП «Чугуїввода» на 2019-2021 рр., що передбачає основні заходи у вирішенні питань удосконалення системи подачі і розподілу води в Чугуєві:
– перекладку технічно зношених трубопроводів не менше 10% від загальної протяжності водоводів та водопровідних мереж;
– зниження надлишкового тиску в проблемних зонах за рахунок обладнання контрольних точок;
– установку технологічних приладів обліку води на ділянках, які обслуговують великі групи абонентів;
– впровадження регуляторів тиску;
– розробку гідравлічної моделі;
– установку автоматичних повітряних клапанів (вантузів) і регуляторів тиску;
– заміну або санацію водоводів та водопровідних мереж відповідно рокам будівництва та їхньої довжини.
Для виходу із скрутного становища підприємство намагається залучати додаткове фінансування. Зокрема, проект «У життя є смак. І це смак води» став переможцем у обласному конкурсі міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом у майбутнє-2019». У результаті впровадження даного проекту придбано сучасне лабораторне обладнання, яке дозволить проводити заходи з поліпшення досліджень якості води в Чугуєві. Крім того, дасть можливість гарантувати забезпечення населення питною водою, відповідною вимогам безпеки, встановленими санітарно-епідеміологічними нормами. Вартість заходу складає 300,0 тис. грн, в тому числі: 150,0 тис. грн – обласний бюджет, 135,0 тис. грн – місцевий бюджет, 15,0 тис. грн – кошти Чугуївського об’єднаного союзу інвалідів Афганістану.
Також підприємство брало участь у інноваційному проекті з залучення державних та обласних бюджетних коштів, а саме, у Програмі регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, з проектом «Реконструкція каналізаційного колектору в м. Чугуєві (коригування)».
Ситуація на постійному контролі у міського голови Галини Мінаєвої, яка особисто сприяє залученню додаткових коштів з різних джерел фінансування на вирішення цієї нагальної проблеми, працює над пошуком інвесторів та партнерів для участі у проектах з модернізації водомереж.

Про ситуацію у найбільш  проблемних мікрорайонах – на Зачуговці та Преображенці

На сьогоднішній день підрядною організацією ТОВ «Перша Слобожанська будівельна компанія» тривають роботи з реалізації проекту «Реконструкція водоводу Д=500 мм від розподільчої камери по пров. Зачуговському, вул. Зачуговській, вул. Преображенській до пров. Терешкової». Стан виконання становить 60%.
Згідно з Законом України «Про публічні закупівлі» (№ 922 від 25.12.2015 р.) було проведено усі необхідні тендерні процедури з визначення підрядної організації, якою й стало ТОВ «Перша Слобожанська будівельна компанія».
Відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду» було укладено договір з ТОВ «Технагляд-Експерт» на здійснення технічного нагляду за проведенням робіт.
У 2018 році підприємству на реалізацію вищевказаного проекту було виділено 7621,6 тис. грн. В т.ч. 2365,4 тис. грн з міського бюджету та 5256,189 тис. грн з обласного бюджету.
На жаль, по вул. Зачуговська виникають часті пориви на існуючому водоводі Д=500 мм, який забезпечує водопостачанням третину міста, внаслідок чого мешканці зазнають незручностей. Тимчасові перебої з водою неминучі до того часу, доки не будуть виконані роботи з заміни водоводу.
Підприємство спільно з представниками Чугуївської міської ради, підрядної організації, служб технічного та авторського нагляду щотижнево проводить робочі технічні наради щодо виконання робіт. 31 травня поточного року було проведено комісійне обстеження вищевказаного об’єкта спільною комісією за участі представників Харківської обласної державної адміністрації під головуванням директора Департаменту житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури. Висновок комісії – роботи виконуються відповідно до графіку та відповідають стандартам.
Дещо поліпшиться ситуація з водопостачанням після проведення заходів, які передбачено у рамках реалізації проектів з реконструкцій та капітального ремонту водоводів у 2019 р. Метою реконструкцій є відновлення робочого стану водоводів. Фінансування робіт планується за кошти місцевого бюджету.
– Проект «Реконструкція водовода Д=300 мм від вул. Нижня Зачуговка через автомобільну дорогу Київ – Харків – Довжанський, по вул. Фортечний узвіз, вул. Гвардійська в м. Чугуєві (коригування)», довжина 912,5 м. Згідно з Законом України «Про публічні закупівлі»та тендерними процедурами, у квітні 2019 р. підрядником було визнано ТОВ «Спецінжиніринг-Постач», з яким наразі укладаються договори на проведення робіт з реалізації проекту.
– Проект «Капітальний ремонт водопровідної мережі Д=200 мм по вул. Харківській від колодязя по вул. Преображенська, 1 до колодязя по вул. Харківська, 78 за адресою: м. Чугуїв, Харківська область», Проект «Реконструкція водоводу Д=300 мм від вул. Робоча по вул. Чайковського», довжиною 600 м. На даний час проектна документація знаходиться на експертизі. Вартість робіт буде відома після отримання експертного звіту.
Також планується розробка та реалізація проекту «Реконструкція водоводу Д=600 мм від врізної камери магістрального водоводу Кочеток-Харків по вул. Мухіна до розподільчої камери на пров. Зачуговському, буд. № 10». Орієнтовна вартість робіт – 14000,00 тис. грн.
Підприємство у межах своїх можливостей намагається підтримувати систему водопостачання, оперативно реагувати на аварійні ситуації й одночасно проводити роботи з комплексної модернізації.
Хотілося б звернути увагу мешканців міста на те, що проведення робіт з реалізації проектів – це довготривалий багатоетапний процес, який потребує величезних матеріальних та фізичних затрат. При цьому не уникнути незручностей для населення у вигляді тимчасових відключень від водопостачання, порушень благоустрою територій.
КП «Чугуїввода» приносить свої вибачення за такі незручності та звертається до мешканців міста з проханням поставитись з розумінням до ситуацій, які можуть виникнути під час реалізації проектів.

Про борги споживачів

На жаль, ситуацію погіршують й наявні борги споживачів. Населення заборгувало більше 2,2 млн грн, підприємства – 350 тис. грн. А ці досить значні кошти могли б бути спрямовані на розвиток підприємства.
За 2019 рік укладено 14 договорів реструктуризації на суму 93,0 тис. грн, вже сплачено 50,9 тис. грн. За 2018 р. за такими договорами сплачено 111,7 тис. грн. За травень 2019 виписано 308 претензій на суму 357,4 тис. грн.
Станом на 01.06.2019 р. опломбовано та відключено від централізованого водопостачання 208 абонентів.

Про облік та оплату втрат води

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1290 від 21.07.2016 р. встановлено нормативні втрати води в системах водопостачання в розмірі 30% від купленої та піднятої води. Саме ці втрати (28,5%) і закладено в тариф, який затверджено рішенням виконавчого комітету Чугуївської міської ради № 340 від 14.12.18 р. Понаднормові втрати води сплачує підприємство, внаслідок чого несе збитки, а тому вкрай зацікавлене у реконструкції водопровідної системи в цілому.
Управління житлово-комунального господарства та екології Чугуївської міської ради.